Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem ponownie zostało otwarte dla zwiedzających

2023-04-05 21:53
Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem
Autor: Praca własna Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem

Muzeum Kornela Makuszyńskiego ponownie otwarte po remoncie. Zakopiańska placówka przeszła gruntowną modernizację. Zyskało nowy wygląda, ale i wiele udogodnień. Przede wszystkim jednak ekspozycja została dostosowana do potrzeb dzieci, które są głównymi odwiedzającymi muzeum.

Muzeum mieści się w willi Opolanka. Dotychczas ekspozycja poświęcona twórcy Koziołka Matołka znajdowała się w mieszkaniu, które zajmował pisarz. W pozostałych lokalach w willi byli lokatorzy. Budynek był w złym stanie technicznym, a ekspozycja muzealna była mało ciekawa dla dzieci.

Dlatego w maju 2022 roku muzeum zostało zamknięte na cztery spusty. Rozpoczął się remont całego budynku. Ten objął każdą kondygnację, łącznie z dachem. Wymienione zostały wszystkie instalacje, pojawiła się winda. Po remoncie cały budynek został dostosowany do potrzeb muzealnych.

- Ekspozycja poświęcona pisarzowi w jego mieszkaniu pozostała. Ale powstały także inne sale, które opowiadają o Makuszyński, jego twórczości i bohaterach jego dzieł w bardziej przystępny zwłaszcza dla dzieci sposób – mówi Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, którego muzeum Makuszyńskiego jest filią.

Dodatkowo utworzone zostały sale edukacyjne, gdzie będą odbywają się zabawy i zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Modernizacja willi Opolanka kosztowała 3 mln 558 tys. 527 zł. Z kolei utworzenie ekspozycji pochłonęło kolejne 780 tys. zł.