Na Bachledówce ustanowione zostało sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

2023-05-30 22:42
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W niedzielę 28 maja abp Marek Jędraszewski kościół na Bachledówce ustanowił sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Częstochowskiej.

– Cieszymy się, że na tym miejscu będziemy mogli czcić człowieka, który ukazał nam drogę zawierzenia Matce Najświętszej, że będzie on przewodnikiem na drogach naszego życia, że jest on patronem na trudne czasy, że pokazuje nam jak pokonywać trudności zewnętrzne i wewnętrzne – mówił na początku Mszy św. o. Jerzy Kielech OSPPE, przełożony domu zakonnego i proboszcz parafii prowadzonej przez ojców paulinów w Czerwiennem.

Dekret abp. Marka Jędraszewskiego ustanawiający sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na Bachledówce odczytał kanclerz kurii metropolitalnej w Krakowie ks. Grzegorz Kotala. List z Sekretariatu Stanu z życzeniami i błogosławieństwem papieża Franciszka odczytał o. Bartłomiej Maziarka OSPPE, sekretarz generalny zakonu paulinów.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski przywołał rozważanie kard. Stefana Wyszyńskiego z 1963 r. przygotowane na Zesłanie Ducha Świętego, w którym Prymas Tysiąclecia wskazał, że uroczystość ta jest najbardziej współczesna i aktualna. Motto tych rozważań pochodziło z Listu do Rzymian „miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5, 5b). – Ta miłość sprawia, że Kościół żyje, że jest ciągle młody, że każdy dzień i każda jego godzina, przeniknięta jest Bożym życiem, Boża miłością – mówił metropolita krakowski.

Metropolita krakowski zaznaczył, że 28 maja obchodzona była 42. rocznica śmierci kard. Stefa Wyszyńskiego. – To był dla niego także czas miłowania Boga, Kościoła i drugiego człowieka – podkreślał arcybiskup. Zaapelował też do uczestników liturgii, aby wzięli do swoich serc i umysłów słowa testamentu Prymasa Tysiąclecia.

Na zakończenie liturgii abp Marek Jędraszewski zawierzył wszystkich wstawiennictwu kard. Stefana Wyszyńskiego a uczestnicy uroczystości oddali cześć relikwiom błogosławionego.