Nowa drabinka na Kozią Przełęcz w Tatrach już zamontowana. Jest dłuższa i wygodniejsza od starej

2023-09-20 21:31
Nowa drabinka na Koziej Przełęczy
Autor: TPN

Najprawdopodobniej już w piątek turyści będą mogli przetestować nową drabinkę na Kozią Przełęcz w Tatrach. Ta już została zamontowana. Teraz czeka na odbiór przez Tatrzański Park Narodowy i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Nowa drabinka będzie wygodniejsza i bezpieczniejsza.

Dotychczasowa drabinka na Kozią Przełęcz była tam co najmniej od lat 60. XX wieku. W ostatnich latach jednak jej stan wskazywał, że przyszedł czas na jej wymianę. Drabinka trzęsła się w czasie, gdy pokonywali ją turyści, co dla wielu było wręcz przerażające.

Ostatecznie pod koniec ubiegłego tygodnia stara drabinka została zdemontowana. W jej miejsce pojawiła się nowa.

- Przed wszystkim jest ona szersza. Ma 50 centymetrów szerokości, podczas gdy stara miała zaledwie 20 centymetrów. Dodatkowo szczeble są o profilu kwadratu. W starej drabince były one okrągłe, co powodowało, że łatwiej można się było z niej ześlizgnąć – mówi Marta Mazik z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dodatkowo nowa drabina jest dłuższa i w górnej częściej posiada poręcze, które ułatwią wchodzenie na nią. W stosunku do Koziej Przełęczy jest posadowiona w pionie, a nie po skosie.

W czwartek odbioru drabinki dokona Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowego. Wówczas zapadnie decyzja, kiedy będą mogli tam wejść turyści. Nastąpi to najprawdopodobniej w weekend.