Nowe centrum komunikacyjne w Zakopanem gotowe. Od poniedziałku zaczną dojeżdżać tam autobusy

2023-09-20 21:39
Nowy dworzec autobusowy w Zakopanem
Autor: UM Zakopane

Zakopiański nowy dworzec autobusowy w końcu zostanie oddany do użytku. Od najbliższego poniedziałku – po dwóch latach przebudowy – znów wrócą tak busy i autobusy, a także pasażerowie.

Motorem napędowym do budowy nowego Centrum Komunikacyjnego w Zakopanem było zawarcie ugody i podpisanie porozumienia, na mocy którego Polskie Koleje Państwowe przekazały na rzecz Miasta Zakopane dworzec kolejowy oraz przyległy plac, a PKP otrzymało w użytkowanie wieczyste część terenu wykorzystywanego w celach kolejowych.

- Porozumienie stanowiło historyczną chwilę dla miasta Zakopane i regionu oraz pozwoliło na realizację strategicznej inwestycji, jaką jest centrum komunikacyjne integrujące wszystkie środki komunikacji. To przedsięwzięcie wraz z realizowanymi inwestycjami kolejowymi i cały czas rozwijaną komunikacją miejską pozwoli na zmniejszenie ruchu kołowego w Zakopanem i całym regionie. Budynki dworca mieścić będą także m.in. mediatekę, centrum informacji turystycznej, klub muzyczny, sale wystawowe – informował wówczas burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Przebudowa budynków dworca kolejowego oraz budowa Centrum Komunikacyjnego w Zakopanem to długo wyczekiwana inwestycja. Nowoczesna infrastruktura pełni funkcje nie tylko transportowe, ale również gospodarcze i kulturalne.

W ramach zrewitalizowanego budynku dworca kolejowego, użytkownicy mają do dyspozycji nowoczesne wnętrza, w których odbywa się obsługa ruchu pasażerskiego. Budynek pełni również funkcje turystyczne i kulturalne – w zabytkowej przestrzeni zlokalizowana została restauracja oraz dwupoziomowa multimedialna mediateka, służąca przede wszystkim dzieciom i młodzieży.

Budynek dawnej Przychodni PKP – aktualnie Stacja Kultura - oferuje nowoczesną informację turystyczną, gdzie podróżni mogą zdobyć najpotrzebniejsze informacje na temat naszego miasta. Ponadto w budynku znajdują się przestrzenie wystawiennicze i klub muzyczny w których odbywać się będą spotkania, wystawy i koncerty.

Wyremontowane budynki dworca są częścią nowo otwartego węzła przesiadkowego, który stanowi centralne miejsce, z którego w różne części miasta rozchodzić się będzie komunikacja autobusowa, piesza i rowerowa.

W ramach budowy Centrum Komunikacyjnego powstał nowoczesny dworzec komunikacji autobusowej – lokalnej i dalekobieżnej, zarządzany przy użyciu wdrażanego Inteligentnego Systemu Transportowego. Zakres inwestycji obejmował uporządkowanie przestrzeni placu, poszerzenie liczby stanowisk odjazdu/przyjazdu komunikacji lokalnej i dalekobieżnej oraz wykonanie wiat zadaszonych i innych usprawnień. Inwestycja objęła także przebudowę ronda im. Armii Krajowej, dzięki czemu poszerzyła się przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. Przebudowano także ulicę Szymony, stanowiącą alternatywę dojazdu dla autobusów. Częścią inwestycji była również przebudowa bramy wejściowej na perony, znajdującej się pomiędzy rondem Armii Krajowej a zakończeniem torów kolejowych, na której zainstalowano historyczny neon „ZAKOPANE”, będący znakiem rozpoznawczym stacji kolejowej.

Ponadto, w wyniku realizacji inwestycji przy dworcu został uruchomiony pierwszy w Zakopanem wielopoziomowy parking Park&Ride o pojemności 146 miejsc postojowych, w tym 9 dla osób niepełnosprawnych, który wyposażony został w 68 stanowisk rowerowych, 4 stanowiska ładowania samochodów elektrycznych, 7 stanowisk ładowania rowerów elektrycznych oraz 1 samoobsługową stację naprawy rowerów. Parking będzie udostępniany całodobowo i bezpłatnie dla pasażerów korzystających z transportu kolejowego lub innego transportu zbiorowego objętego systemem Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej.