Tatry. Skiturowców także obowiązuje pewne zasady. TPN przypomina

2023-01-30 22:22
Skitury w Tatrach
Autor: TPN Skitury w Tatrach

Zima w Tatry zawitała już na dobre i na szlakach obserwujemy coraz większy ruch skiturowy. W trosce o dobro przyrody i bezpieczeństwo narciarzy Tatrzański Park Narodowy przypominamy kilka zasad, którymi należy się kierować podczas narciarskich wycieczek.

Wybierając się w Tatry na skitury należy mieć na uwadze, że znajdujemy się w wyjątkowym miejscu – parku narodowym. Pamiętaj, by przed wejściem na teren Parku zapoznać się z mapą terenów udostępnionych dla turystyki narciarskiej i narciarstwa oraz ich oznakowaniem.

Turyści na nartach/splitboardach mogą poruszać się po wszystkich (z nielicznymi wyjątkami), udostępnionych szlakach turystycznych pod warunkiem występowania odpowiedniej pokrywy śnieżnej zabezpieczającej roślinność i glebę przed oddziaływaniem narciarstwa.

Dodatkowo, w okresie zimowym dla skiturowców udostępniane są szlaki narciarskie. Ich gęsta sieć znajduje się w górnej części Doliny Bystrej, a dokładnie w Dolinie Goryczkowej i Kondartowej. Kolejny szlak szlak prowadzi dawną nartostradą z Hali Gąsienicowej do Kuźnic. W Dolinie Chochołowskiej również udostępniono dwa szlaki narciarskie: z Rakonia do Doliny Wyżniej Chochołowskiej oraz od schroniska na Polanie Chochołowskiej  w kierunku Bobrowieckiej Przełęczy.

Część szlaków narciarskich jest jednokierunkowa, tam należy się poruszać zgodnie z określonym kierunkiem. Pamiętaj, szlaki turystyczne: Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch i Dolina Gąsienicowa – Przełęcz Liliowe, dla turystyki narciarskiej udostępnione są wyłącznie do podejścia.

Na szlakach turystycznych obowiązuje zasada pierwszeństwa ruchu pieszego, a na dwukierunkowych szlakach narciarskich, pierwszeństwo ruchu podejściowego.

Szlaki narciarskie oznakowane są pomarańczowymi kierunkowskazami, na których wskazane jest miejsce docelowe oraz odległość do niego. Szlak na Kasprowy Wierch powyżej Niżniej Goryczkowej Równi dodatkowo oznakowany jest również małymi strzałkami kierunkowymi (bez opisów).

W związku z bardzo dużą popularnością wśród skiturowców Kasprowego Wierchu - przypominamy o obowiązujących przepisach zabraniających podchodzenia nartostradą. Służy ona wyłącznie do zjazdu, a poruszanie się w przeciwnym kierunku stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla zjeżdżających, jak i podchodzących.

W okresie udostępniania narciarskiej trasy zjazdowej w Dolinie Goryczkowej jest wyznakowany podejściowy szlak narciarski z Niżniej Goryczkowej Równi na szczyt Kasprowego Wierchu. Podchodząc, należy poruszać się wzdłuż krawędzi trasy, za pomarańczowymi tabliczkami i strzałkami kierunkowymi. Nie wolno podchodzić środkiem trasy. Szlak ten prowadzi w obrębie obszaru udostępnionego dla narciarstwa zjazdowego ale poza utrzymywanymi trasami. Jego przebieg zaznaczono również w terenie tyczkami.