W Ochotnicy Dolnej stanął drugi magazyn energii. Dzięki niemy panele fotowoltaiczne będą działać poprawnie

2022-11-07 22:13

Właściciele instalacji fotowoltaicznych z Gorców już nie będą denerwowali się, że ich panele w środku słonecznego dnia wstrzymują produkcję prądu. Wszystko za sprawą dużego magazynu energii, który stanął w Ochotnicy Dolnej.

Magazyn energii o mocy 100 kW i pojemności 180 kWh, został zrealizowany dzięki współpracy firmy ZPUE S.A. z Włoszczowej, TAURON Dystrybucja S.A. oraz gminy.

- Podobnie jak poprzedni za zadanie ma w szczególności stabilizację napięcia w sieci dystrybucyjnej i dzięki temu umożliwienie niezawodnego funkcjonowania podłączonych do tej sieci prosumenckich instalacji fotowoltaicznych – wyjaśnia Tadeusz Królczyk, wójt gminy Ochotnica Dolna.

Nowe urządzenie spowoduje, że w słoneczny dzień prywatne instalacje fotowoltaiczne nie będą się już wyłączały, bo wyprodukują za duże napięcie prądu. Prąd bowiem będzie magazynowany, a wieczorami – gdy zużycie jest dużo większe – zostanie wysłany do sieci i wykorzystany przez mieszkańców.

- Inicjatywa ta jest kolejną z szeregu działań jakie podejmuje nasz gmina wraz z otoczeniem gospodarczym w celu upowszechnienia nowoczesnych technologii energetycznych, ale przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla mieszkańców. Może ona stać się również przyczynkiem wskazującym kierunki w jakich powinna podążać szeroko rozumiana energetyka rozproszona czy może raczej obywatelska – dodaje wójt.

W tym roku w gminie Ochotnica zainstalowany zostanie także magazyn energii wewnętrzny – w szkole w Tylmanowej. Z kolei kolejny magazyn zewnętrzny stanie za rok – w Ochotnicy Górnej.