Zakopane. Remont budynku Palace - dawnej siedziby Gestapo, przedłuży się

2023-02-13 22:09
Tak będzie wyglądało nowe muzeum w budynku Palace w Zakopanem
Autor: Muzeum Tatrzańskie Tak będzie wyglądało nowe muzeum w budynku Palace w Zakopanem

Będzie poślizg w pracach remontowych w budynku Palace w Zakopanem, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się katownia Gestapo. Muzeum Tatrzańskie tworzy tam muzeum okresu II wojny światowej. Docelowo nowe muzeum miało być gotowe w czerwcu 2023 roku. Opóźnienia wynikają z odkryć w trakcie prac remontowych.

Remont budynku Palace w Zakopanem rozpoczął się kilka miesięcy temu. Firma budowlana ma trudne zadanie. Musi bowiem odsłonić wszystkie elementy, które zostało dobudowane od czasów wojny do czasów współczesnych. W związku z tym skuwane były tynki, usuwane były płyty karton-gipsowe, rozbierane były ścianki działowe dobudowane po wojnie. 

Celem tej pracy jest odsłonięcie elementów budynku, który pamiętają czasy II wojny światowej. Założeniem bowiem projektu jest zaprezentowanie budynku Palace tak jak to było za czasów, gdy Niemcy urządzili tam siedzibę Gestapo, więzieni, torturowali i mordowali ludzi. 

Remont miał się zakończyć w czerwcu 2023 roku. Już jednak wiadomo, że to się nie uda. Ja mówi Michał Murzyn dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w trakcie prac udało się dokonać nowych odkryć. 

- Nie chodzi tutaj o odkrycia jakichś malowideł, czy broni. Ale o odkrycia architektoniczne. Znaleźliśmy np. okna, które pochodzą najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. W trakcie prac musieliśmy zmieniać projekt, tak by zachować pomieszczenia, które okazały się znaczące z punktu widzenia tragicznej historii tego miejsca - mówi Michał Murzyn. 

Roboty najprawdopodobniej przeciągną się o ok. 4-5 miesięcy. Do tego konieczny będzie czas na przygotowanie nowej ekspozycji. A to oznacza, że nowe muzeum otwarte zostanie dla zwiedzających dopiero 2024 roku.