Konferencja premiera. Darmowe testy na koronawirusa i ogromne zmiany w Polskim Ładzie

2022-01-21 13:05
Adam Niedzielski. Konferencja ministra zdrowia
Autor: TOMASZ GZELL/PAP Adam Niedzielski. Konferencja ministra zdrowia

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił to w piątek, 21 stycznia, podczas konferencji prasowej zmiany w Polskim Ładzie. Pojawiły się także informacje odnośnie darmowych testów w aptekach czy nowej Rady Medycznej. Co dokładnie ogłoszono na piątkowej konferencji?

Podczas piątkowej (21 stycznia) konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego premier ogłosił zmiany w Polskim Ładzie. Zgodnie z jego słowami nastąpi rozszerzenie preferencji dla klasy średniej do poziomu 12 800 zł na dochody z: emerytury i renty, umowy-zlecenie, opodatkowanie świadczeń z ZUS, nauczycieli akademickich i inne koszty uzyskania przychodów.

To najbardziej ambitna reforma systemu podatkowego od 30 lat. Założenie jest jasne - chcemy, żeby Polacy zarabiali więcej

- komentował Mateusz Morawiecki. 

Zmiany dotyczyć też będą samotnych rodziców. Rozszerzona zostanie ulga o wszystkich rodziców samotnie wychowujących i płacących niższy podatek niż 1500 zł, będą oni mogli otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi.

- Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe dostępne będą w aptekach - ogłosił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że do skutecznej walki z pandemią potrzebna jest jak najszersza powszechność testowania.

- Każdy, kto jest zainteresowany, wypełniając formularz, będzie mógł poddać się testowi testem antygenowym i bardzo szybko zweryfikować, czy jest zakażony, czy nie - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Krótsza kwarantanna i izolacja. Od kiedy? Ile będzie trwać? 

Jak usłyszeliśmy podczas dzisiejszej konferencji, premier Mateusz Morawiecki potwierdził wcześniejsze plany resortu zdrowia skrócenia okresu kwarantanny i izolacji. Zarówno kwarantanna, jak i izolacja będą trwały 7 dni. 

Premier Mateusz Morawiecki przekazał także , że rada medyczna zostanie przekształcona. W jej miejsce pojawi się rada ds. COVID-19 i wychodzenia z pandemii. Jak przekazał premier: specjaliści prognozują, że fala omikrona może być ostatnią.