Dr Franciszek Rakowski w Sednie Sprawy: Ponad 30 milionów Polaków zarazi się Omikronem

2022-01-24 10:47
 Dr Franciszek Rakowski: Ponad 30 milionów Polaków zarazi się Omikronem
Autor: youtube.com

Analityk z centrum modelowania matematycznego i informatycznego UW, twierdzi, że przebieg piątej fali pandemii będzie niezwykle gwałtowny. Więcej w poniedziałkowym (24 stycznia) Sednie Sprawy.

Gościem poniedziałkowego (24 stycznia) Sedna Sprawy był dr Franciszek Rakowski. Pytany o prognozę zachorowań mówił o tym, że piąta fala idzie bardzo szybko do góry. Raczej mało prawdopodobne, że zatrzyma się na 60 tysiącach zakażeń dziennie.

To, że ta fala będzie szybka, gwałtowana i obejmie niemalże całe społeczeństwo, to jest dla epidemiologów jasne. Największą zagadką i trudnością do oszacowania jest to jak to się przełoży na hospitalizację i zgony

- tłumaczył.

Analityk z centrum modelowania matematycznego i informatycznego UW dodał, że nie wato przejmować się liczbami, tym, ile osób będzie miało pozytywny wynik, ponieważ w rzeczywistości zachoruje większość społeczeństwa. 

Pytany o szczyt fali wskazał datę: 7-14 luty. 

Później będzie tak samo gwałtowny spadek

Czy służbę zdrowia czeka załamanie, jak wiele tzw. nadmiarowych zgonów będzie w najbliższych tygodniach, kiedy pandemia dobiegnie końca? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.