Nawet -20 stopni w styczniu! Synoptycy zapowiadają ogromne mrozy

2022-01-24 9:56
Siarczysty mróz i dojmujące zimno. Nawet -20 stopni w styczniu W TYCH miejscach w Polsce!
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Jeżeli czekamy na ocieplenie to synoptycy nie mają dla nas dobrych wieści. Będzie mocno padać śnieg, przyjdzie też srogi mróz! Co dokładnie nas czeka?

Pogoda tej zimy nas nie rozpieszcza. Sporo mrozu, śniegu i niskich temperatur. Wszystko wskazuje na to, że taka zimowa aura ostanie z nami na dłużej. Synoptycy zapowiadają kolejne ataki mroźnej zimy!

Jak podaje portal fanipogody.pl, modele europejskie i amerykańskie zwiastują w pogodzie na styczeń 2022 dalsze obfite opady śniegu oraz bardzo silne mrozy. Te mogą sięgnąć nawet -20 stopni Celsjusza. Zima w styczniu 2022 ma utrzymać się przez około pierwsze 20 dni.

Istnieje ryzyko, że tak jak w styczniu 2022 roku, częściej pojawi się mróz. Spadki temperatury poniżej minus 20 stopni Celsjusza są bardzo prawdopodobne także poza obszarami górskimi i podgórskimi

- czytamy na stronie. 

W poniedziałek (24 stycznia) na południowym wschodzie kraju będzie pogodnie i bez opadów, na pozostałym obszarze kraju pochmurnie z opadami śniegu przechodzącymi w deszcz ze śniegiem oraz na zachodzie w deszcz lub mżawkę, gdzieniegdzie marznące i powodujące gołoledź. Temperatura na wschodzie od -6 st. C do 0, a na zachodzie od 1 st. C do 6 st. C.

Noc z poniedziałku na wtorek na wschodzie kraju będzie mroźna, temperatura na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie spadnie do -15 st. C, a w rejonach podgórskich Bieszczad do -20 st. C. Na zachodzie temperatura wyniesie od 0 do plus 3 st. C. Ta duża różnica temperatury spowodowana będzie pozostawaniem na wschodzie zimnej masy powietrza pochodzenia arktycznego i napływem na zachód cieplejszej masy polarnej morskiej, po przejściu zatoki niżowej z ciepłym frontem atmosferycznym.

Od środy do końca tygodnia Polska znajdzie się na skraju niżu, którego ośrodek przemieszczał się będzie znad Morza Północnego nad Litwę. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i na wschodzie z opadami śniegu, a na pozostałym obszarze głównie z opadami deszczu lub deszczu ze śniegiem.