Bezrobocie najniższe od prawie 10 lat!

09-06-2017

Na koniec maja br. szacunkowa stopa bezrobocia w Bydgoszczy wyniosła 4,4 proc. Bez pracy pozostawało 7.234 bydgoszczan. Tak dobrego wskaźnika nie odnotowano od czasu powstania powiatów. Ostatni raz bezrobocie na tym poziomie odnotowano w mieście prawie 10 lat temu!

Podziel się ze znajomymi
b
b

Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie odnotowano od czasu powstania powiatów, czyli od 1999 r. Wcześniej stopę bezrobocia wyliczano bowiem dla obszaru, który podlegał Rejonowemu Urzędowi Pracy (Bydgoszcz wraz z gminami ościennymi).

Poniżej 8 tys. bezrobotnych mieszkańców ostatni raz mieliśmy w listopadzie 2008 r. (7.432 osoby). Później liczba osób pozostających bez pracy stale rosła. Najwyższy poziom osiągnęła w kwietniu 2013 r., kiedy w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy zarejestrowanych było 15.403 bezrobotnych mieszkańców. Od tego czasu liczba osób bez pracy stopniowo spadała (z wyjątkiem okresów zimowych, kiedy zwyczajowo rynek pracy odnotowuje wzrost statystyk – ma to związek sezonowością pewnych prac, np. w budownictwie, gastronomii czy ogrodnictwie).

Obecnie zatrudnienie „od ręki” można znaleźć m.in. w handlu, gastronomii i branży IT. Niemal rozchwytywani przez pracodawców są m.in. spawacze i kierowcy. Z uwagi na coraz mniejszą liczbę osób pozostających bez pracy oraz stale rosnące potrzeby pracodawców, rośnie liczba zatrudnionych obcokrajowców. Najliczniejszą grupę zagranicznych pracowników zatrudnionych w firmach zarejestrowanych w Bydgoszczy stanowią obywatele Ukrainy.

Na malejące bezrobocie w dużej mierze wpływa dynamiczny rozwój firm ulokowanych w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym oraz szeregu inwestorów w branży przemysłowej, IT i produkcyjnej.

W najbliższym czasie zakończy się rozbudowa firm: MMP Neupack Polska, Waimea Logistic Park Bydgoszcz, Terra Recycling sp. k., Frosta oraz budowa nowych biurowców na placu Kościeleckim w pobliżu ronda Fordońskiego. Trwają przygotowania do kolejnych inwestycji, w tym dwóch centrów outletowych, w których powstaną nowe miejsca pracy w handlu.

Bydgoski „pośredniak” odnotowuje również historycznie niski poziom bezrobocia w powiecie bydgoskim. Wg szacunków, na koniec maja stopa dla powiatu wyniosła 7,5 proc., czyli poziom średniej dla całego kraju.

Źródło: www.bydgoszcz.pl


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto