3. katecheza o "Evangelii gaudium": ks. Tomasz Falak

11-03-2020

Parafie, ruchy i stowarzyszenia, ale też diecezje wezwane są do nawrócenia. Oznacza to nie administrowanie, a działanie misyjne - tłumaczył ks. Tomasz Falak. W środę, 11 marca w łódzkiej katedrze, ks. Falak głosił kolejną naukę na podstawie papieskiej adhortacji papieża Franciszka "Evangelii gaudium".

Podziel się ze znajomymi
3. katecheza o "Evangelii gaudium": ks. Tomasz Falak
3. katecheza o "Evangelii gaudium": ks. Tomasz Falak
Tematem kazania na podstawie papieskiej adhortacji była "Parafia jako duszpasterstwo w nawróceniu". Tłumacząc słowa papieża Franciszka o wezwaniu do misji ks. Tomasz Falak przestrzegał przed działaniem do wewnątrz.

ZOBACZ FILM

Nie możemy zatem zamknąć się w sobie z obawy przed współczesnym światem. Mamy wyjść do świata, by ewangelizować go. To ów kierunek, jaki nam Ojciec Święty wyznacza.
A płaszczyzny, na których ta droga ma się dokonywać? Wymienia je trzy: parafia, inne wspólnoty i ruchy kościelne, oraz diecezje.


Ks. Tomasz Falak przedstawił ciekawe spojrzenie, wynikające z papieskiej adhortacji, na rolę biskupów diecezjalnych, którzy mają nie tylko przewodzić, ale też iść z tyłu i zbierać odchodzących.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Diecezja jako Kościół partykularny powinna również działać misyjnie, by prowadzić do nawrócenia i przyciągać tych, którzy się od Chrystusa, od Kościoła zdystansowali.
Pięknego obrazu używa Ojciec Święty mówiąc o biskupie, który powinien z jednej strony stać na czele ludu Bożego aby go prowadzić. Ale czasem musi zając miejsce z tyłu, aby czuwać nad tymi, którzy ustają w tej wspólnej drodze. Aby ich przyprowadzić na łono Kościoła.
A ma się posługiwać i biskup i inni jego pomocnicy, metodą dialogu. Tak, abyśmy potrafili rozmawiać z ludźmi reprezentującymi zupełnie inne niż nasze, poglądy.


ZOBACZ PIERWSZĄ KATECHEZĘ

ZOBACZ DRUGĄ KATECHEZĘ

Kolejna katecheza na podstawie papieskiej adhortacji - w łódzkiej katedrze i w Bazylice św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim - 8 kwietnia.

CZYTAJ TAKŻE:

POSŁUCHAJ
Ks. Tomasz Falak: o misji
Ks. Tomasz Falak: o biskupie
Ks. Tomasz Falak: całe kazanie

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto