Co wiemy o koronawirusie?

26-10-2020

Dziś w całej Polsce mamy kolejnych 10 241 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w woj. mazowieckim, małopolskim i śląskim. Najmniej w woj. podlaskim. W Lubuskiem mamy 363 nowe zakażenia. Z powodu covid-19 lub współistnienia wirusa z innymi chorobami zmarło dziś w całym kraju 45 osób. Co wiemy o koronawirusie z medycznego punktu widzenia? Jak się nie zakazić?

Podziel się ze znajomymi
Koronawirus
Koronawirus | pixabay.com
 COVID-19 to choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez wirus SARS-CoV-2.
Wrota zakażenia to: nos, usta i oczy. Drogi zakażenia to: aerozol, w którym znajduje się wirus, bezpośredni kontakt z wydzielinami lub ze sprzętem skażonym wirusem. Co zakaża? Wydzielina z dróg oddechowych, łzy i ślina. Wirus NIE przenosi się drogą pokarmową ani przez skórę.

Zakażenie może przebiegać bezobjawowo, łagodnie, ale też bardzo ciężko, z zapaleniem płuc i niewydolnością dróg oddechowych, kiedy potrzebna jest intensywna terapia.

Osoby powyżej 50. roku życia podczas choroby najczęściej mają gorączkę i kaszel, odczuwają osłabienie i zmęczenie, a także utratę węchu i smaku, ale też: duszność, bóle mięśni i głowy, nieżyt nosa i gardła czy biegunkę.

Samo leczenie teoretycznie jest bardzo proste, problemem jest skala zakażeń i rozprzestrzenianie się pandemii

Aby choroba nie rozprzestrzeniała się, konieczna jest zasada DDM, czyli dezynfekcja i częste mycie rąk - przez minimum 30 sekund, dystans społeczny i noszenie maseczek. Nie zapominajmy też o dezynfekowaniu telefonów komórkowych, a wychodząc z domu, nie dotykajmy twarzy.

W dobie pandemii warto też dbać o siebie – przyjmować zalecane leki we właściwych dawkach, ograniczyć palenie, nie rezygnować z ruchu i dobrze się odżywiać. Warto też pomyśleć o przyjmowaniu witaminy D3 oraz kwasów Omega.

Warto pamiętać także o tym, że nawet osoby, które przechorowały zakażenie bezobjawowo, mogą borykać się z jego konsekwencjami. Tzw. zespół pocovidowy: problemy kardiologiczne, endokrynologiczne czy immunologiczne, ale także jelito drażliwe, fibromialgia, bóle głowy, a także zaburzenia koncentracji i pamięci.
Co wiemy o koronawirusie?

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto