Finał Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 15:47
Świętokrzyskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej - plakat
Autor: sono-organi.pl

Dobiega końca ósma edycja Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. W parafii pw. Świętego Krzyża w Lublinie w niedzielę - 26 września koncert finałowy i ostatnie w tym roku spotkanie z muzyką baroku.

Od roku 2014 w Lublinie organizowane są koncerty muzyki organowej i kameralnej, początkowo pod nazwą BRONOWICKIE KONCERTY MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ "MUZYKA MOJĄ MODLITWĄ" odbywające się w kościele pw. św. Michała Archanioła w Lublinie przy ul. Fabrycznej. Następnie pod nazwą "ŚWIĘTOKRZYSKIE KONCERTY MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ" pochodzącą od wezwania nowego miejsca cyklu-kościoła Świętego Krzyża.

Od pierwszej edycji koncertów funkcję dyrektora artystycznego sprawuje Michał Kopyciński i to on zagra na najbliższym koncercie 26 września. Właśnie wtedy odbędzie się finał ósmej edycji Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Podczas tegorocznej  edycji festiwalu wystąpili już między innymi Adam Sadowski, Jan Mroczek, Bogdan Narloh, Zbigniew Gach i Magdalena Maniewska.

Michał Kopyciński ukończył Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku w klasie organów prof. Jana Bokszczanina. Studiował również w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii w klasie organów, fisharmonii i kameralistyki prof. Jorisa Verdin. Brał udział w wielu konkursach organowych w kraju i za granicą, Od 2014 roku sprawuje funkcję Prezesa Fundacji Sono Organi. Jest ponadto dyrektorem artystycznym „Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej” w Lublinie. Od 2018 roku prowadzi zajęcia z fisharmonii, organów oraz zespoły kameralne w Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. 

Koncert w kościele przy ulicy Pogodnej w Lublinie rozpocznie się w niedzielę o 19.00. Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Plus Lublin.