Lubelska delegacja biskupów u papieża Franciszka w Rzymie

2021-10-06 10:25
Wizyta ad limina Apostolorum w Watykanie
Autor: Konferencja Episkopatu Polski Wizyta ad limina Apostolorum w Watykanie i Eucharystiia w Bazylice św. Jana na Lateranie

W Watykanie trwa wizyta biskupów- ad limina Apostolorum. Jej celem jest przedstawienie Ojcu Świętemu sytuacji i problemów diecezji. Lubelska delegacja na czele z arcybiskupem Stanisławem Budzikiem będzie w Rzymie przez pięć dni.

To przede wszystkim wizyta do grobów i progów Apostolskich. W poniedziałek 4 października rozpoczęła się w Rzymie wizyta ad limina Apostolorum.

Spotkania mają bardzo dobry przebieg. Wszyscy siebie słuchają, otwarcie stawiane są pytania, nie ma tematów tabu. Jesteśmy zachęcani do otwartości i szczerości” – zaznacza w rozmowie dla KAI- metropolita lubelski   abp Stanisław Budzik.

Jej głównym celem jest  przedstawienie Ojcu Świętemu za pośrednictwem kongregacji i rad papieskich obecnego obrazu diecezji, sytuacji duszpasterstwa, ewangelizacji, sytuacji społecznej, problemów, ale także dobrych stron.

Papież Franciszek jak na razie zaprasza tylko biskupów z Europy. Duchowni z innych kontynentów nie mogą nadal złożyć takiej wizyty, gdyż musieliby się poddać kwarantannie. 

Obecna wizyta polskich biskupów została podzielona na cztery grupy. Do pierwszej należą metropolie: warmińska, białostocka, lubelska i przemyska.

W sumie biskupi odwiedzą 22 watykańskie dykasterie.

Każdy dzień rozpoczyna się od Eucharystii w głównych bazylikach watykańskich. Biskupi Odprawiali już Msze św. w Bazylice św. Piotra i Bazylice św. Jana Chrzciciela na Lateranie, która jest katedrą biskupa Rzymu. Będą też Eucharystie w Bazylice Santa Maria Maggiore ze słynnym obrazem Matki Bożej Salus Populi Romani oraz w Bazylice św. Pawła za Murami. Ponadto w czwartek rano biskupi spotkają się na Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej.

Audiencja u Ojca Świętego Franciszka dla pierwszej grupy biskupów z Polski została zaplanowana na piątek 8 października przed południem.

Organizowana co pięć lat wizyta ad limina Apostolorum, to także okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy diecezjami.