Lublin - pobernardyńska świątynia wraca do historii

2021-09-07 14:22 Anna Opasiak
Lublin - pobernardyńska świątynia wraca do historii
Autor: zdj. Wikipedia

Znikną pastele, będą intensywne barwy. Lubelski kościół pobernardyński przejdzie kompletną metamorfozę.

Prace już postępują. To po tym, jak na sklepieniach prezbiterium odkryto zabytkową polichromię. Teraz zostanie wydobyta. Jak mówi proboszcz pobernardyńskiego kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie, ks. Cezary Kowalski - rusztowania już stoją, a renowacja ruszy lada moment. I odmieni prezbiterium. Bo pierwotnie nie było białe, jak obecnie, ale różowe, zielone i niebieskie. Wróci też sztukateria. Na sklepieniach powinna pojawić się najpóźniej wiosną następnego roku.

A to nie koniec zmian. Dodatkowo lubelski kościół pobernardyński przejdzie termomodernizację i zmieni barwy fasady. Zostaną zdjęte nagromadzone podkłady farb, a ściany pokryje nowoczesna, cienka, ale trwała warstwa. Modernizacja obejmie też wnętrze świątyni. Przede wszystkim po remoncie będzie ogrzewana. Ocieplenie zostanie umieszczone w podłodze. Jednocześnie zostanie zachowana stara zabytkowa podłoga ze szwedzkiego kamienia.

Renowacja świątyni ma finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace będą przebiegać etapami. Obejmą nie tylko świątynię, ale też budynki klasztorne.