Lublin/spis powszechny - osiem wniosków o ukaranie

2021-09-17 9:04
Lublin/spis powszechny - osiem wniosków o ukaranie
Autor: GUS

Odmówili udziału w spisie, zapłacą grzywnę. Urząd Statystyczny w Lublinie złożył na policję osiem wniosków o ukaranie.

Wnioski dotyczą osób, które kategorycznie przeciwstawiły się podaniu danych w Narodowym Spisie Powszechnym. Na ten moment Urząd Statystyczny w Lublinie odnotował osiem przypadków odmowy. Złożył na policję wnioski o ukaranie tych osób.

Udział w Spisie Powszechnym jest obowiązkowy, a odmówienie tego obowiązku, to przestępstwo zagrożone grzywną do 5 tysięcy zł.

Jeśli ktoś spóźni się z podaniem danych, to może odpowiadać za wykroczenie. Z kolei za podanie nieprawdziwych informacji grozi nawet do 2 lat więzienia.

Narodowy Spis Powszechny trwa do końca września. Aktualnie - na Lubelszczyźnie - podeszło do niego 71 % mieszkańców. Aby ułatwić możliwość spisu, Urząd Statystyczny w Lublinie uruchomił "spisobus", czyli mobilny punkt spisowy. W ciągu dwóch tygodni dotrze do 20 gmin regionu.

Dodatkowo w Lublinie i w regionalnych oddziałach, Urząd Statystyczny wydłużył godziny pracy. Służy pomocą w samospisie i pracuje dłużej. Od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00, a w soboty i niedziele w godz. 10:00-18:00. Tak będzie do końca września.