Lublin - zielony przystanek już w realizacji

2022-10-11 13:17
Lublin - zielony przystanek już w realizacji
Autor: ZTM Lublin

Chcieli go sami mieszkańcy. W Lublinie ruszył montaż zielonego przystanku. Powstaje nieopodal szpitala przy alei Kraśnickiej i będzie okryty pnączami.

Nowa inwestycja powstanie z inicjatywy mieszkańców Lublina, którzy złożyli w tej sprawie projekt do Budżetu Obywatelskiego w ramach jego siódmej edycji. Jej realizacją zajmuje się ZTM.

- Jest to rozwiązanie proekologiczne, zgodne też z prowadzoną polityką miasta. Traktujemy go pilotażowo - mówi Monika Fisz, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Prace montażowe zielonego przystanku już ruszyły. Inwestycja powstaje przy al. Kraśnickiej, niedaleko Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

- Wiata będzie wykonana ze stalowych profili, z drewnianymi siedziskami i oparciami. Powstać ma również pergola dla pnączy, a na dachu wiaty będzie rosnąć rozchodnik - wyjaśnia Fisz.

Wcześniej ZTM uzyskał zgodę na lokalizację wiaty i na dysponowanie gruntem. Teraz trwają uzgodnienia w Wydziale Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

- Ustalenia dotyczą gatunków roślin, które mają otaczać zielony przystanek. Dodatkowo wiata będzie mieć szyby widoczne dla ptaków - dodaje rzeczniczka lubelskiego ZTM.

Zielony przystanek jest jednym ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego. Za wiatę Zarząd Transportu Miejskiego zapłaci blisko 72 tysiące zł.

- Kwota obejmuje wykonanie konstrukcji i posadzenie zieleni, ale też roczną jej pielęgnację - zaznacza Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

ZTM traktuje projekt pilotażowo, niewykluczone zatem, że w przyszłości podobnych inwestycji będzie w Lublinie więcej.