Parafia pw. Świetej Rodziny w Chełmie zaprasza na VIII Parafiadę Rodzinną

2021-09-08 15:25 Maciej Kurek
Parafia pw. Św. Rodziny w Chełmie zaprasza na VIII Parafiadę Rodzinną
Autor: Parafia pw. Św. Rodziny w Chełmie

Tradycja i kultura - na to stawiają w tym roku organizatorzy. Będzie dawna kuchnia, stroje i zabawy. W programie znajdą się zawody sportowe dla całych rodzin i koncert Marcina Stycznia. Wszystko w najbliższą niedzielę, 12 września.

Po raz ósmy nasza parafia pod wezwaniem Świętej Rodziny w Chełmie organizuje wydarzenie pod nazwą Parafiada Rodzinna. Jak mówi ksiądz Karol Mazur, wikariusz parafii: - To propozycja skierowana nie tylko do rodzin z Chełma ale także powiatu, czy nawet województwa. Chodzi o integracje całej społeczności lokalnej, począwszy od rodziców po dzieci ale także dziadków i babcie.

- Chcemy przez to wydarzenie zwrócić uwagę na kulturę i tradycję dawną. To ona miała wpływ na życie naszych rodzin. W związku z tym w taki sposób ułożyliśmy program Parafiady Rodzinnej, by nawiązywała do tego tematu. Wydarzenie odbędzie się w kilku miejscach. Na scenie i w plenerze zapraszamy od godziny 13 do 16:30. Wystąpią wtedy różne zespoły śpiewacze, wśród nich Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej czy Kumowianki. Dzięki współpracy z Zagrodą Edukacyjną Wolawce będziemy mogli zaprezentować prace artystów ludowych. Poznamy też charakterystykę strojów ludowych, używanych w dawnych czasach, dodaje ksiądz Karol Mazur.

Dla aktywnych jest propozycja plenerowych zawodów rodzinnych. Rodzice razem z dziećmi będą mogli brać udział w różnych konkurencjach, nawiązujących do zabaw naszych przodków.

Ponadto trwa konkurs na Serwetę dla Matki Bożej. Dorośli i dzieci mogą wykonać serwetę dowolną techniką, nie może być mniejsza niż format A3, nie może też przekraczać wymiarów 1 metr na 1 metr. Rozstrzygnięcie konkursu na scenie podczas Parafiady, podobnie będzie z konkursem na „Zabawkę dla naszych babć i dziadków”.

Będzie też coś dla podniebienia, czyli „Kuchnia bogata w tradycje”, chodzi o posiłki dawne, być może pojawią się podpłomyki.

W programie także koncert Marcina Stycznia, artysta zaprezentuje utwory z płyty „Święci”, początek występu w kościele o 18.