Teatr Osterwy rusza w trasę po Lubelszczyźnie

2021-09-09 19:18
 Scena Reduta - Teatru Osterwy
Autor: Teatr Osterwy w Lublinie Scena ze spektaklu „Psie serce” w Teatrze Osterwy

Przywrócona po wielu latach wędrowna Scena Reduta ma odwiedzać zarówno te większe jak i mniejsze miejscowości regionu. Aktorzy prezentować będą widzom najlepsze spektakle.

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie po 20 latach wraca do tradycji spektakli objazdowych za sprawą nowego projektu - Scena Reduta. To wspólna przestrzeń stworzona dla teatru przez ośrodki kultury z całej Lubelszczyzny. Do końca tego roku zespół teatralny przemierzy ponad 2000 kilometrów, aby dotrzeć do widzów z 9 miast naszego regionu.

Scena Reduta stanie się trzecią, zamiejscową sceną Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie i na stałe wpisze się w jego działalność – zapewnia dyrektor instytucji, Redbad Klynstra-Komarnicki. Jako teatr wojewódzki chcemy jak najpełniej spełniać swoją misję i prezentować sztukę wszystkim mieszkańcom naszego regionu. 

Projekt swą nazwą nawiązuje do idei pierwszego w Polsce teatru-laboratorium „Reduta”, który w 1919 roku założyli Juliusz Osterwa i Mieczysław Limanowski. Patron lubelskiego teatru pragnął pokazać profesjonalną sztukę tym, którzy nie mieli do niej dostępu. Dlatego już od początku swojego istnienia zespół Osterwy jeździł na gościnne występ, aby zaprezentować swoje spektakle widzom z najodleglejszych zakątków Polski.

W trakcie pierwszego objazdu Redutowcy dotarli do 34 miejscowości. Na ich trasie znalazł się m.in. Chełm, w którym jesienią odbędzie się uroczysta inauguracja nowego projektu.

Tylko do końca tego roku na trasie Sceny Reduta znajdzie się 9 miast województwa lubelskiego. Specjalnie wybrane spektakle pojawią się we Włodawie, Chełmie, Krasnymstawie, Zamościu, Kraśniku, Tarnogrodzie, Biłgoraju, Janowie Lubelskim oraz Szczebrzeszynie. Oznacza to, że lubelskie teatry przemierzą ponad 2000 km, zagrają przeszło 25 godzin spektakli, wykonają 130 godzin montażu scenografii, na scenach naszego regionu pojawi się blisko 100 artystów, a o wszystko zadba zespół prawie 200 techników.

Inauguracji Sceny Reduta 6 października w Chełmskim Domu Kultury

Informacje o projekcie są na stronie: scenareduta.pl