Uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

Konfernecja  III Synodu Archidjecezji Lubelskiej
Autor: Zbigniew Sapiński Konfernecja prasowa przed otwarciem III Synodu Archidjecezji Lubelskiej.

W sobotę 25 września w Archikatedrze nastąpi uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Wydarzenie to będzie jednocześnie dziękczynieniem za beatyfikację Biskupa Lubelskiego Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Czackiej. Transmisja uroczystości otwarcia synodu na antenie Radia Plus Lublin od godziny 11.00.

Zakończyła się faza przygotowawcza i przyszedł czas na działania. Rusza III Synod Archidiecezji Lubelskiej. Jego celem jest wspólne poznanie wyzwań i problemów lubelskiego kościoła. Wydarzenie ma też bardziej zaangażować wiernych w życie parafialne oraz odpowiedzieć na szereg ważnych pytań. Dekret zwołujący III Synod Archidiecezji Lubelskiej podpisał 25 marca 2019 r. abp Budzik, metropolita lubelski. 

-Synod ma służyć Kościołowi, aby się przyjrzał temu, w jakim jest miejscu. Jaka jest nasza wierność Ewangelii, jakie wyzwania stawia przed wierzącymi współczesność, co nam dobrze wychodzi, a z czym sobie nie radzimy, jakie mamy narzędzia, jak się sprawdzają struktury w naszej archidiecezji, jak wygląda życie religijne w parafiach? - mówi metropolita lubelski i przypomina -25 września, w sobotę o godz. 11.00 nastąpi uroczyste rozpoczęcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, które miało się odbyć w ubiegłym roku, a z powodu pandemii zostało odłożone. Będzie to jednocześnie dziękczynienie za beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego, niegdyś Biskupa Lubelskiego. Włączymy go do grona Patronów Synodu i będziemy czerpać z Jego bogatego duchowego przesłania -  zaprasza arcybiskup Stanisław Budzik.

Hasłem III Synodu Archidiecezji Lubelskiej są słowa Ojca Świętego Jana Pawła II -Kościół domem i szkołą komunii.

W sobotniej Eucharystii wezmą udział członkowie synodu oraz przedstawiciele wszystkich parafii w osobach Księży Proboszczów i po jednym reprezentancie parafialnego zespołu synodalnego. Transmisja uroczystości otwarcia synodu 25 września na antenie Radia Plus Lublin od godziny 11.00.