VI Masz Szlakiem Józefa Franczaka ps. "Laluś" 23 października

2021-10-20 15:27 Maciej Kurek
VI Marsz Slakiem Józefa Franczaka ps. Laluś
Autor: Stowarzyszenie Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś

Celem jest upamiętnienie żołnierzy drugiej konspiracji, głównie ostatniego z Wyklętych, który zginął z bronią w ręku. W najbliższą sobotę wyruszy szósty już Marsz Szlakiem Józefa Franczaka.

Uczestnicy odwiedzą miejsca związane z działalnością, śmiercią i pochówkiem "Lalusia". Mówi jeden z przedstawicieli Stowarzyszenia, Michał Kamela. - Chcemy upamiętnić "Lalusia" związanego z powiatem świdnickim. To oddanie hołdu ostatniemu Żołnierzowi Wyklętemu, który zginął z bronią w ręku i żołnierzom drugiej konspiracji, którzy najpierw ukrywali się i walczyli najpierw z okupantem niemieckim a następnie sowieckim.

Z roku na rok przybywa uczestników, w 2016 roku było 30 uczestników, w 2019 było to już 290 osób. Harmonogram Marszu przedstawia się następująco - dodaje Michał Kamela:

07:00- Msza Św. w intencji Józefa Franczaka "Lalusia" i innych żołnierzy II konspiracji07:30- Zbiórka uczestników Marszu przy kościele NMP Matki Kościoła, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 32 w Świdnikuok. 08:00Wymarsz na trasęok. 09:00- Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku w Lesie Krępieckimok. 11:00- Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu zamordowania Józefa Franczaka „Lalusia” w Majdanie Kozic Górnychok. 12:00- Przerwa na poczęstunek da uczestników Marszuok. 16:00- Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie i przy pomniku Józefa Franczaka w Piaskachok. 16:30- Meta Marszu i poczęstunek- wręczenie Uczestnikom Marszu odznak za trzykrotny udział- wręczenie pamiątkowych medali tym, którzy po raz piaty uczestniczyli w Marszuok. 19:00- Zakończenie VI Marszu Szlakiem Józefa Franczaka

Więcej informacji o trasie, programie i zapisach na facebookowej stronie wydarzenia.