W Archidiecezji Lubelskiej powstaje nowy Dom Oazowy

2021-10-05 13:04
Ośrodek imienia księdza Franciszka Blachnickiego w Zalesiu
Autor: Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej Ośrodek imienia księdza Franciszka Blachnickiego w Zalesiu

Ośrodek imienia księdza Franciszka Blachnickiego będzie mieścił się w dawnej szkole w Zalesiu niedaleko Lublina. Po generalnym remoncie ma być gotowy do formacyjno - szkoleniowych spotkań prawdopodobnie w 2026 roku.

Ośrodek to inicjatywa księdza Jerzego Krawczyka, moderatora Ruchu Światło-Życie naszej Archidiecezji- “Marzył mi się dom oazowy, gdzie bylibyśmy u siebie. Kiedy w lutym 2021 przeżywałem trudności, pojechałem na kilka dni odpoczynku i wzmocnienia do oo. jezuitów w Starej Wsi. Jednego popołudnia postanowiłem pojechać do położonej nieopodal Strachociny, gdzie znajduje się sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Tam podczas modlitwy zacząłem mówić: “Św. Andrzeju, potrzebuję dom”. Wtedy niczym głos wróciły słowa Pisma świętego: “To ja zbuduję Ci dom”. Uchwyciłem się tej obietnicy.

Po powrocie głosiłem rekolekcje wielkopostne u ks. Marka Gładkowskiego. Tam okazało się, że gmina chce sprzedać dawną szkołę. Ale to nie było to miejsce… Kilka dni później otrzymałem informację, że jest do pozyskania szkoła w innym miejscu. Po oględzinach okazało się, że ma wszystko, czego nam potrzeba… Brakowało tylko pieniędzy. Ale jak mówił ks. Blachnicki, ja ich nie miałem, ale mój wspólnik [Pan Bóg] ma ich wystarczająco. Następnego dnia przypadkiem (?) zauważyłem informację, że został powołany Fundusz Patriotyczny, a jego cele pokrywają się z naszymi. Pomyślałem: mamy potencjalne miejsce, mamy potencjalne pieniądze… czyżby to Andrzej Bobola? Jednak wiele osób, z którymi rozmawiałem nie podzielało mojego entuzjazmu: że mało czasu, że brak pieniędzy, że dom niepotrzebny. Udałem się do Kurii Metropolitalnej i wyłuszczyłem sprawę. Okazało się, że Archidiecezja Lubelska już jakiś czas temu kupiła starą szkołę w Zalesiu k. Bełżyc z perspektywą utworzenia tam Centrum Formacyjnego Młodzieży. W ostatnich latach Archidiecezja oczyściła teren działki i stworzyła nowy dach na budynku. Ruszyliśmy do działania tworząc wspólny projekt razem z Robertem Derewendą i ks. Jakubem Olechem. Uzgodniliśmy, że nie mając doświadczenia i potencjału, inwestorem będzie Archidiecezja Lubelska, a podmiotami współpracującymi będzie Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej i Instytut ks. Franciszka Blachnickiego”.

Tym sposobem na “Ośrodek szkoleniowo-formacyjny myśli katolicko-społecznej im. ks. Franciszka Blachnickiego” udało się pozyskać 900.000 zł, do tego należy dołożyć  159.600 zł wkładu własnego, co daje łączną wartość inwestycji ok 1.060.000 zł. Ośrodek będzie własnością Archidiecezji, ale zarząd nad nim będzie sprawował Ruch Światło-Życie. Jednocześnie Ośrodek będzie otwarty na inne grupy i wspólnoty z uwzględnieniem pierwszeństwa grup oazowych (dzieci, młodzieży, dorosłych, rodzin). Warunkiem pozostawania domu pod opieką oazy jest to, aby ośrodek był samowystarczalny -nie potrzebował dofinansowań ze strony Archidiecezji.

Sam budynek po dawnej szkole jest zbudowany pośrodku lasu na działce o powierzchni 0,89 ha. Obecnie całkowita powierzchnia wynosi ok. 800 m2, w kolejnych etapach planowana jest rozbudowa ok. 400 m2, w której zostaną umieszczone na parterze jadalnia z zapleczem kuchennym, zaś na piętrze kaplica i sala konferencyjna. Niezależne pokoje z łazienkami 2-4 osobowe będą miały możliwość łączenia (zamykane przejścia pomiędzy dwoma sąsiadującymi pokojami dla większych rodzin czy grup formacyjnych). Docelowo budynek będzie wyposażony w windę i w całości dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Jadalnia i kaplica będą w stanie pomieścić 70-100 osób jednocześnie. Zostanie także zorganizowana i zaaranżowana sala poświęcona działalności katolicko-społecznej ks. Franciszka Blachnickiego. Sala będzie odwzorowywała studio nagrań Światło-Życie działające w Carlsbergu w Republice Federalnej Niemiec w latach 1982-1987. Zostaną tam umieszczone m.in. eksponaty związane z powielaniem i utrwalaniem na taśmach szpulowych i kasetach magnetofonowych niezależnej katolicko-społecznej i konserwatywnej myśli ks. Franciszka Blachnickiego (m.in. działające magnetofony szpulowe i kasetowe, na których uczestnicy będą mogli samodzielnie odtwarzać archiwalne nagrania, np. konferencje ks. Blachnickiego wygłaszane w rozgłośni Radia Wolna Europa, maszyna do pisania, na której uczestnicy samodzielnie będą mogli zredagować odezwy lub odpowiedzi na szykany ze strony władz komunistycznych). Będzie to pierwsza tego typu sala poświęcona działalności Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów.

W powstanie ośrodka można się włączyć. Szczegóły są na stronie: lublin.oaza.pl