W Lublinie można oglądać nową wystawa poświęconą Julii Hartwig

2021-09-27 18:19
Julia Hartwig plakat wystawy
Autor: Muzeum Józefa Czechowicza Julia Hartwig. Przestrzenie literatury - plakat wystawy

Prezentowana w stulecie urodzin Julii Hartwig wystawa przybliża twórczość oraz biografię poetki, wysuwając na pierwszy plan związek z najważniejszymi miejscami, w których przyszło jej żyć i tworzyć. Wystawa pod tytułem "Przestrzenie literatury” rusza 30 września i można będzie ją oglądać do wiosny 2022 roku.

Wystawa „Julia Hartwig. Przestrzenie literatury” została zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin Poetki.

Na mapie podróży i miejsc Julii Hartwig kluczowe miejsce zajmują Lublin, Paryż, Nowy Jork oraz Warszawa. To właśnie wokół nich osnuta została narracja kolejnych części ekspozycji, która ma na celu ukazanie, w jaki sposób twórczość artystki zmieniała się wraz z wkroczeniem w inny kontekst kulturowy. Na wystawie prezentowane będą rękopisy i maszynopisy Julii Hartwig oraz przedmioty z jej mieszkania, między innymi maszyna do pisania, lampa oraz biurko. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć także kolekcję nagród poetyckich, jakimi została uhonorowana, między innymi nagrodę im. Wisławy Szymborskiej oraz Czesława Miłosza.

Eksponaty i materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego przechowywanego w depozycie w Ośrodku “Brama Grodzka - Teatr NN”.

Wystawa będzie eksponowana w terminie od 30 września 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku w Muzeum Narodowym w Lublinie, Oddział Muzeum Literackie w Lublinie, Filia Muzeum Józefa Czechowicza,ul. Złota 3, od wtorku do soboty w godzinach 9:00 - 16:00.

Organizatorami wystawy są: Muzeum Narodowe w Lublinie, Oddział Muzeum Literackie w Lublinie, Filia Muzeum Józefa Czechowicza oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”