Program obchodów rocznicy Powstania

01-08-2016

Dziś mija 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, dlatego dzień ten będzie obfitował w uroczystości od rana, aż do późnego wieczora. W programie przewidziane są nie tylko oficjalne wydarzenia, ale także liczne imprezy towarzyszące.

Podziel się ze znajomymi
Program obchodów rocznicy Powstania
Program obchodów rocznicy Powstania | um.warszawa.pl
Na godz. 9.00 zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Tablica znajduje się w dawnej siedzibie konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK przy ul. Filtrowej 68. 

O godz. 10.00 rozpoczną się uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944” w Parku im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera. Następnie ulicą Puławską do Dworkowej ruszy „Marsz Mokotowa”.

O godz. 11.00 nastąpi uroczyste przekazanie przez Pawła Solocha (szefa BBN) Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari pośmiertnie nadanego uczestnikowi Powstania Janowi Soszyńskiemu ps. „Sos”. Rodzina odbierze odznaczenie w Pałacu Prezydenckim. 

W południe odbędzie się uroczysta zmiana warty honorowej przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Następnie o godz. 13.30 będzie miało miejsce złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” u zbiegu ulicy Chopina i Alei Ujazdowskich. 
Pół godziny później (o 14.00) odbędzie się uroczystość przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej. 

Z kolei na godz. 16.00 przewidziane jest złożenie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. D 18, rz. L 01, gr.1).

Tradycyjnie o godzinie „W” (godz. 17.00) nastąpi oddanie hołdu Powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Ceremonia z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. 
Ponadto o godz. 17.00 przy rondzie Dmowskiego rozpocznie się V Marsz Powstania Warszawskiego.
Kolejne złożenie wieńców oraz wspólna modlitwa nastąpią o godz. 19.30 przy pomniku „Polegli – Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. W trakcie uroczystości przewidziane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.
 
Oficjalne uroczystości zakończą się o godz. 21.00 rozpaleniem Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej.
 
W ramach dzisiejszych obchodów odbędą się również liczne wydarzenia towarzyszące.  
 
O godz. 15.00 w Boogaloo Beach Bar na Żoliborzu (ul. Wybrzeże Gdyńskie 2) odbędzie się koncert zespołu Hashtag Ensemble połączony ze spotkaniem z Witoldem Gutkowskim walczącym w trakcie Powstania w zgrupowaniu „Chrobry I”. 
Również Teatr Kamienica przygotował z okazji rocznicy Powstania specjalny koncert pt. „Godzina W”, który odbędzie się o godz. 16.00 na dużej Scenie Oficyna. W programie przewidziana jest także projekcja filmów historycznych oraz recytacja poematu o Warszawie. Na zakończenie, teatr zaprasza na powstańczy poczęstunek. Wstęp wolny, bilety do odbioru w kasie teatru.
 
Ponadto o godz. 17.00 otwarta zostanie wystawa „Portrety Powstańców '44" przestawiająca fotografie nie tylko powstańców, ale również mieszkańców Warszawy oraz dzieci uczestniczących w Powstaniu. Autorem wystawy jest Jerzy Tomaszewski "Jura", fotoreporter Powstania Warszawskiego. Wystawę można obejrzeć w Galerii Kordegarda (Krakowskie Przedmieście 15/17).
 
Również o godz. 17.00 w muszli koncertowej w Parku Skaryszewskim odbędzie się koncert „Krzyk wolności – Pieśni Powstania Warszawskiego”. Młodzi artyści przypomną słuchaczom piosenki powstańcze, zarówno te znane, jak i te obecnie rzadko słyszane w programach artystycznych. 

O tej samej godzinie (17.00) w Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście przy ul. Świętojerskiej 12A rozpocznie się koncert „Warszawskie Dzieci – Pieśni Powstania Warszawskiego”. W programie m.in. pieśni żołnierzy polskiej armii podziemnej i Szarych Szeregów, a także utwory współczesnych kompozytorów do tekstów poetów czasu wojny w aranżacji Włodzimierza Korcza.

O godz. 20.00 na Placu Piłsudskiego chętni będą mieli okazję dołączyć do wspólnego śpiewania piosenek powstańczych. Spotkanie „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” odbędzie się z udziałem Andrzeja Borzyma oraz towarzyszących mu Orkiestry Warszawy i Chóru Warszawiaków. Dla chętnych, podczas akcji muzycznej będą rozdawane słowniki, ponadto teksty piosenek pojawią się na telebimach. Wstęp wolny.


 

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto