Za tysiące ofiar w drodze do Europy

04-10-2017

Koszalinianie modlili się w intencji uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy. Wychodzili z katedry poruszeni..

Podziel się ze znajomymi
Modlitwa za uchodźców w koszalińskiej katedrze
Modlitwa za uchodźców w koszalińskiej katedrze | www.koszalin.gosc.pl
Koszalinianie modlili się w intencji uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy. Mszy św. i nabożeństwu przewodniczył w środę wieczorem w katedrze biskup Krzysztof Zadarko, który przy Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Bp przyznał w homilii, że chrześcijanie gubią się wobec kryzysu migracyjnego w Europie. "Trzeba mieć serce otwarte na człowieka, który prosi o pomoc, o ratunek. Ale z drugiej strony nie wolno nam na własne życzenie, w imię nawet największych ideałów, sprowadzać na swoją głowę nieszczęścia. Chrześcijańska odpowiedź w Europie jest właśnie taka, z jednej strony szukamy jak im pomóc, a z drugiej strony musimy wiedzieć, że to będzie bezpieczne"- wyjaśniał bp Zadarko.

Bp dziękował za pomoc uchodźcom i prosił, by nadal ich wspierać, chociażby przez program Caritas „Rodzina Rodzinie”. Tłumaczył też jak wiele pieniędzy potrzebnych jest na odbudowę szkół i szpitali w Syrii oraz w Iraku.

Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo różańcowe, podczas którego wyczytywane były imiona osób, które zginęły w drodze do Europy.
"16-letnia Milet z Erytrei zginęła pod ciężarówką na autostradzie próbując dostać się z rodziną do Francji, za Miriam i ciężarna Faith, razem z innymi kobietami nigeryjskimi utonęły w Cieśninie Sycylijskiej, Nazar i trzech innych Afgańczyków znaleziono martwych w minibusie w Bułgarii...." - symboliczna lista kilkudziesięciu imion przeplatała modlitwę różańcową.

"W tym roku na ponad 130 tys. tych, którzy dotarli do brzegu, utonęło już ponad 3 tys. osób. W zeszłym roku utonęło ponad 5600, dwa lata temu 3700. Toną dorośli i dzieci" - przypominał bp Krzysztof Zadarko.
Informacje te były wstrząsające dla zgromadzonych w katedrze wiernych. Wychodzili po modlitwie bardzo poruszeni. Więcej w materiale audio poniżej.

W katedrze w intencji uchodźców z biskupem modlili się  księża, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, siostry zakonne, ministranci oraz koszalinianie, nie tylko z parafii katedralnej.

Alicja Górska


Modlitwa za uchodźców w koszalińskiej katedrze

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto