Co dziesiąty skontrolowany w Krakowie pracownik oszukiwał na zwolnieniu lekarskim

21-12-2018

Od początku tego roku pracownicy ZUS skontrolowali ponad 5,5 tys. świadczeniobiorców, z czego prawie 650 okazało się oszustami.

Podziel się ze znajomymi
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Zakład Ubezpieczeń Społecznych | ZUS
 Wakacje na Seszelach lub zawody sportowe w czasie L4. Tego typu przypadki odnotował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie. Od początku tego roku pracownicy ZUS skontrolowali ponad 5,5 tys. świadczeniobiorców, z czego prawie 650 okazało się oszustami.

- Pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego brał udział w zawodach Biznes Ligi. Jego zwolnienie było związane ze schorzeniem kręgosłupa. Pan tłumaczył się w ten sposób, że lekarz zlecił mu rehabilitację i to są jego ćwiczenia rehabilitacyjne - mówi Anna Szaniawska z krakowskiego oddziału ZUS.

W ostatnich miesiącach głośno zrobiło się o tzw. „wirusie L4”, który dziesiątkuje pracowników różnych branż. Najświeższe dane potwierdzają przypływ fałszywych wniosków. - Krakowski ZUS skontrolował tysiąc osób i w 144 przypadkach wydano decyzję pozbawiającą prawa do zasiłku, związaną właśnie z niewłaściwym wykorzystaniem zwolnienia lekarskiego. To jest tylko trzeci kwartał 2018 roku - dodaje Szaniawska.

Suma świadczeń, jaką ZUS wycofał w tych przypadkach, to ponad 400 tys. złotych.
Posłuchaj materiału Kuby Paducha:

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto