UMCS otworzył biblioteki. Korzystanie z księgozbiorów częściowo ograniczone

11-05-2020

Od kilku dni ponownie działa Biblioteka Główna UMCS oraz biblioteki specjalistyczne na poszczególnych wydziałach i instytutach. Studenci oraz pracownicy mają możliwość zwrotu wypożyczonych książek, a także wypożyczenia nowych. Nie wszystkie książki są jednak dostępne natychmiast – każda zwrócona pozycja musi przejść kwarantannę.

Podziel się ze znajomymi
Biblioteki UMCS zostały otwarte
Biblioteki UMCS zostały otwarte | UMCS
Publikacje książkowe można wypożyczać z Biblioteki Głównej UMCS wg zasad tzw. „Wolnego dostępu”. „Czytelnicy przed zgłoszeniem się po książkę proszeni są o spisanie sygnatury dziedziny danej pozycji książkowej i przekazanie jej bibliotekarzowi. Czytelnik otrzymuje książkę bezpośrednio od bibliotekarza – co oznacza, że nie zostajemy z nią na miejscu” - wyjaśnia Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

W budynku Biblioteki Głównej, jak również w bibliotekach specjalistycznych stale obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz konieczna jest dezynfekcja dłoni w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu przy wejściu na teren biblioteki.

Od 6 maja został ponownie uruchomiony elektroniczny system zamawiania książek – godziny realizacji poszczególnych zamówień są dostępne na stronie internetowej Biblioteki UMCS. Każdy czytelnik powinien wiedzieć, że na uczelni został zawieszony system naliczania kary pieniężnej za przetrzymanie książek. „Do końca maja na naszym uniwersytecie został zawieszony system naliczania kar, każdy czytelnik, który otrzymał wiadomość o zbliżającym się terminie oddania książki, lub przypomnieniu o zaległości – nie powinien się martwić. Do 31 maja nie pobieramy kar od naszych użytkowników za przetrzymanie książek” - wyjaśnia Aneta Adamska.

Nieco inaczej niż w Bibliotece Głównej wygląda wypożyczenie książek z bibliotek specjalistycznych. „Przed wypożyczeniem pozycji w bibliotekach specjalistycznych – należy wyszukać jej sygnaturę w katalogu komputerowym, a następnie zamawianie oraz ustalanie terminu odbioru książek powinno odbywać się telefonicznie lub mailowo w bibliotece specjalistycznej lub w miejscu wskazanym odrębnym komunikatem na stronie internetowej wydziału” - dodaje Aneta Adamska.
W bibliotekach Wydziałów: Prawa i Administracji, Politologii i Dziennikarstwa, Ekonomicznego, Humanistycznego oraz Instytutu Pedagogiki – poprzez kontakt mailowy lub telefoniczny można zaktualizować konto i dokonać prolongaty terminu wypożyczenia książek.


Biblioteka Główna UMCS oraz biblioteki specjalistyczne (wydziałowe oraz instytutowe) działają od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 13.

Autor: Małgorzata Oroń
Aneta Adamska, Otwarte biblioteki UMCS

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto