100. urodziny Jana Pawła II

15-05-2020

Cała Polska szykuje się na wyjątkowe, bo setne urodziny św. Jana Pawła II, które celebrować będziemy 18 maja. To czas na wspólną modlitwę, wspomnienia i wdzięczność, którą jedni wyrażać będą słowem inni myślą, a jeszcze inni konkretnymi dziełami, także artystycznymi.

Podziel się ze znajomymi
Jan Paweł II
Jan Paweł II
W jaki sposób te urodziny będzie można świętować?

Dziękczynne Msze święte za dar życia Karola Wojtyły odprawiane będą w Kościołach w całej Polsce. Wśród Eucharystii, w których będzie można uczestniczyć za pośrednictwem internetu są m.in. niedzielna modlitwa o 10.30 w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach, której przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski oraz także w niedzielę o 13.00 w Poznaniu eucharystia pod przewodnictwem abp Stanisław Gądecki - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.

Wirtualny tort, internetowy koncert i niespodzianka opublikowana w nocy z 17 na 18 maja oraz dziękczynna eucharystia za życie św. Jana Pawła II, której przewodniczyć będzie kardynał Kazimierz Nycz... To tylko część planów obchodów setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, patrona Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która nazywana jest „żywym pomnikiem” papieża Polaka.

Urodzinowe programy artystyczne szykują twórcy.

Koncert z muzyką Fryderyka Chopina i wierszami ulubionego poety św. Jana Pawła II, to propozycja Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Bydgoska Opera Nova zaprezentuje na operowym kanale You Tube film nagrany przez chórzystów Opery Nova w domach oraz zmontowany przez naszą Pracownię Akustyczną: dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II ( 18 V br.) wykonany zostanie fragment ( słynne Alleluja) z oratorium Jerzego Fryderyka Haendla „Mesjasz”. Na telebimie nad wejściem głównym do Opery wyświetlony będzie także fragment z papieskiego „Listu do artystów”.

Polska Opera Królewska zaprosi w poniedziałek 18 V do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, z której za pośrednictwem internetu popłynie muzyka sakralna W.A. Mozarta, F.Schuberta i C.Franka oraz religijne pieśni Stanisława Moniuszko. Początek o 19.00

Mazowiecki Instytut Kultury na papieskie urodziny przygotował dwa wydarzenia on-line. Miłośnicy literatury i teatru o 17.30 będą mogli wysłuchać fragmentu dramatu Karola Wojtyły "Przed sklepem jubilera" w interpretacji Mai Barełkowskiej i Piotra Cyrwusa.
Z tej okazji także na FB koncie instytutu retransmisja koncertu "Nuty Wielkiego Pasterza" w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki, Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego i zaproszonych muzyków.

ks. Paweł Rytel Andrianik - rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
materiał Magdy Gierech
Na urodzinowy koncert Polskiej Opery Królewskiej zaprasza rzeczniczka opery - Anna Czajka
aktorzy: Maja Barełkowska i Piotr Cyrwus o dramacie "Przed sklepem jubilera" Karola Wojtyły

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto